procps-ng 4.0.6rc1 - en to sv translation catalogue (908 entries)

en: 	signal %d (%s) was caught by %s, please
    	send bug reports to <procps@freelists.org>
sv: 	signal %d (%s) fångades av %s,
    	skicka felrapporter till <procps@freelists.org>

en: 
            --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
                          display help and exit
sv: 
            --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
                          visa hjälp och avsluta

en: 
      The selection options take as their argument either:
        a comma-separated list e.g. '-u root,nobody' or
        a blank-separated list e.g. '-p 123 4567'
sv: 
      Urvalsflaggorna tar som sina argument antingen:
        en kommaseparerad lista, t.ex. ”-u root,nobody” eller
        en mellanrumsseparerad lista t.ex. ”-p 123 4567”

en: 
     Try '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
      or '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
     for additional help text.
sv: 
     Prova ”%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>”
     eller ”%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>”
     för ytterligare hjälptext.

en: 
    Basic options:
sv: 
    Grundläggande flaggor:

en: 
    For more details see %s.
sv: 
    För fler detaljer, se %s.

en: 
    For more details see ps(1).
sv: 
    För fler detaljer, se ps(1).

en: 
    Miscellaneous options:
sv: 
    Diverse flaggor:

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en: 
    Output formats:
sv: 
    Utdataformat:

en: 
    Selection by list:
sv: 
    Urval enligt lista:

en: 
    Show threads:
sv: 
    Visa trådar:

en: 
    The default priority is +4. (snice +4 ...)
    Priority numbers range from +20 (slowest) to -20 (fastest).
    Negative priority numbers are restricted to administrative users.
sv: 
    Standardprioriteten är +4. (snice +4 …)
    Prioritetstal sträcker sig från +20 (långsammast) till -20 (snabbast).
    Negativa prioritetsnummer är förbehållna för administrativa användare.

en: 
    The default signal is TERM. Use -l or -L to list available signals.
    Particularly useful signals include HUP, INT, KILL, STOP, CONT, and 0.
    Alternate signals may be specified in three ways: -SIGKILL -KILL -9
sv: 
    Standardsignalen är TERM. Använd -l eller -L för att lista tillgängliga
    signaler.  Särskilt användbara signaler inkluderar HUP, INT, KILL, STOP, CONT
    och 0.  Alternativa signaler kan anges på tre sätt: -SIGKILL -KILL -9

en: 
    The following are valid sort criteria:
sv: 
    Följande är giltiga sorteringskritierier:

en: 
    Usage:
sv: 
    Användning:

en: 
    Usage:
     %s [options]
sv: 
    Användning:
     %s [flaggor]

en:                total        used        free      shared     buffers       cache   available
sv:               totalt      använt       fritt       delat   buffertar       cache  tillgängl.

en:                total        used        free      shared  buff/cache   available
sv:               totalt      använt       fritt       delat  buff/cache  tillgängl.

en:             NOTE: pid arguments are not allowed with -n, -N
sv:             OBS: pid-argument är inte tillåtna med -n, -N

en:             WARNING: format changes according to /proc/PID/smaps
sv:             VARNING: formatändringar i enlighet med /proc/PID/smaps

en:         --ppid <PID>  parent process id
sv:         --ppid <PID>  föräldraprocess-id

en:       --deprecated     include deprecated parameters to listing
sv:       --deprecated     inkludera undanbedda parameter i listningen

en:       --dry-run        Print the key and values but do not write
sv:       --dry-run        Skriv nyckeln och värden men skriv inte

en:       --system         read values from all system directories
sv:       --system         läs värden från alla systemkataloger

en:      --cols, --columns, --width <num>
                          set screen width
sv:      --cols, --columns, --width <ant>
                          ange skärmbredd

en:      --context        display security context (for SELinux)
sv:      --context        visa säkerhetskontext (för SELinux)

en:      --delimiter <d>  Use <d> as a column delimiter instead of variable space
sv:      --delimiter <a>  Använd <a> som en kolumnavgränsare istället för variabla blantecken

en:      --giga          show output in gigabytes
sv:      --giga          visa utdata i gigabyte

en:      --headers        repeat header lines, one per page
sv:      --headers        upprepa rubrikrader, en per sida

en:      --help     display this help and exit
sv:      --help     visa denna hjälp och avsluta

en:      --kilo          show output in kilobytes
sv:      --kilo          visa utdata i kilobyte

en:      --mega          show output in megabytes
sv:      --mega          visa utdata i megabyte

en:      --no-headers     do not print header at all
sv:      --no-headers     skriv inte ut rubriker alls

en:      --pebi          show output in pebibytes
sv:      --pebi          visa utdata i pebibyte

en:      --peta          show output in petabytes
sv:      --peta          visa utdata i petabyte

en:      --quiet               suppress all normal output
sv:      --quiet               utelämna all normal utmatning

en:      --rows, --lines <num>
                          set screen height
sv:      --rows, --lines <ant>
                          ange skärmhöjd

en:      --si            use powers of 1000 not 1024
sv:      --si            använd potenser av 1000 inte 1024

en:      --signal <sig>        signal to send (either number or name)
sv:      --signal <sig>        signal att skicka (antingen nummer eller namn)

en:      --signames       display signal masks using signal names
sv:      --signames       använd signalnamn för att visa signalmasker

en:      --tebi          show output in tebibytes
sv:      --tebi          visa utdata i tebibyte

en:      --tera          show output in terabytes
sv:      --tera          visa utdata i terabyte

en:      PID     SHARED    PRIVATE COMMAND
sv:      PID      DELAT     PRIVAT KOMMANDo

en:     OBJS   ACTIVE  USE OBJ SIZE  SLABS OBJ/SLAB CACHE SIZE NAME
sv:    OBJ    AKTIVT  ANV OBJ-STRL  SKIVR OBJ/SKIV CACHE-STRL NAMN

en:    IDLE WHAT
sv:   INAKT VAD

en:   --env <name=val,...>     match on environment variable
sv:   --env <namn=värde,…>     matcha mot miljövariabler

en:   -A                   alias of -a
sv:   -A                   alias för -a

en:   -C, --no-color         do not interpret ANSI color and style sequences
sv:   -C, --no-color         tolka inte ANSI färg- och stilsekvenser

en:   -N, --names          print variable names without values
sv:   -N, --names          skriv variabelnamn utan värden

en:   -P                  add psr column
sv:   -P                  lägg till en psr-kolumn

en:   -X                   alias of -a
sv:   -X                   alias för -a

en:   -a, --all            display all variables
sv:   -a, --all            visa alla variabler

en:   -b, --beep             beep if command has a non-zero exit
sv:   -b, --beep             pip om kommandot avslutas med annat än noll

en:   -b, --binary         print value without new line
sv:   -b, --binary         skriv värden utan en nyrad

en:   -c, --color            interpret ANSI color and style sequences
sv:   -c, --color            tolka ANSI färg- och stilsekvenser

en:   -d                   alias of -h
sv:   -d                   alias för -h

en:   -d, --differences[=<permanent>]
                             highlight changes between updates
sv:   -d, --differences[=<permanent>]
                             markera ändringar mellan uppdateringar

en:   -e, --errexit          exit if command has a non-zero exit
sv:   -e, --errexit          avsluta om kommandot avslutas med annat än noll

en:   -e, --ignore         ignore unknown variables errors
sv:   -e, --ignore         ignorera fel med okända variabler

en:   -f                   alias of -p
sv:   -f                   alias för -p

en:   -f, --follow           Follow the output and don't clear screen
sv:   -f, --follow           Följ utdata och töm inte skärmen

en:   -g, --chgexit          exit when output from command changes
sv:   -g, --chgexit          avsluta när utdata från kommandot ändras

en:   -n, --interval <secs>  seconds to wait between updates
sv:   -n, --interval <sek>   sekunder att vänta mellan uppdateringar

en:   -n, --values         print only values of the given variable(s)
sv:   -n, --values         skriv endast värden på de angivna variablerna

en:   -o                   does nothing
sv:   -o                   ingen effekt

en:   -p, --load[=<file>]  read values from file
sv:   -p, --load[=<fil>]   läs värden från en fil

en:   -p, --precise          -n includes command running time
sv:   -p, --precise          -n inkluderar kommandots körtid

en:   -q, --equexit <cycles>
                             exit when output from command does not change
sv:   -q, --equexit <cykler>
                             avsluta när utdata från kommandot inte ändras

en:   -q, --quiet          do not echo variable set
sv:   -q, --quiet          eka inte satta variabler

en:   -r, --no-rerun         do not rerun program on window resize
sv:   -r, --no-rerun         kör inte om programmet vid ändring av fönsterstorlek

en:   -r, --pattern <expression>
                           select setting that match expression
sv:   -r, --pattern <uttryck>
                           välj inställningar som matchar uttryck

en:   -s, --shotsdir         directory to store screenshots
sv:  -s, --shotsdir          katalog att lagra skärmbilder i

en:   -t, --no-title         turn off header
sv:   -t, --no-title         slå av rubrik

en:   -w, --no-wrap          turn off line wrapping
sv:   -w, --no-wrap          slå av radbrytning

en:   -w, --write          enable writing a value to variable
sv:   -w, --write          skriv ett värde till en variabel

en:   -x                   does nothing
sv:   -x                   ingen effekt

en:   -x, --exec             pass command to exec instead of "sh -c"
sv:   -x, --exec             skicka kommandot till exec istället för ”sh -c”

en:   H                   as if they were processes
sv:   H                   som om de vore processer

en:   L                   show format specifiers
sv:   L                   visa formatspecificerare

en:   O <format>          as -O, with BSD personality
sv:   O <format>          som -O, med BSD-personlighet

en:   S,    --cumulative  include some dead child process data
sv:   S,    --cumulative  inkludera några döda barnprocessers data

en:   T                   all processes on this terminal
sv:   T                   alla processer på denna terminal

en:   X                   register format
sv:   X                   registerformat

en:   a                   all with tty, including other users
sv:   a                   alla med tty, inklusive andra användare

en:   c                   show true command name
sv:   c                   visa äkta kommandonamn

en:   d,k,r,^R  Set delay '~1d~2'; Kill '~1k~2'; Renice '~1r~2; Renice autogroup '~1Ctrl~2+'~1R~2'
sv:   d,k,r,^R  Ange fördröjning ”~1d~2”; Döda ”~1k~2”; Ändra nice ”~1r~2”; ändra nice på autogrupp ~1Ctrl~2+”~1R~2”

en:   e                   show the environment after command
sv:   e                   visa miljön efter kommandot

en:   f, --forest         ascii art process tree
sv:   f, --forest         ascii-konst över processträd

en:   j                   BSD job control format
sv:   j                   BSD jobbstyrformat

en:   k,    --sort        specify sort order as: [+|-]key[,[+|-]key[,...]]
sv:   k,    --sort        ange sorteringsordning som: [+|-]nyckel[,[+|-]nyckel[,…]]

en:   l                   BSD long format
sv:   l                   BSD långt format

en:   n                   display numeric uid and wchan
sv:   n                   visa numerisk uid och vkan

en:   r                   only running processes
sv:   r                   endast körande processer

en:   s                   signal format
sv:   s                   signalformat

en:   u                   user-oriented format
sv:   u                   användarorienterat format

en:   v                   virtual memory format
sv:   v                   format för virtuellt minne

en:   x                   processes without controlling ttys
sv:   x                   processer utan styrande tty

en:  %2llu.%02us
sv:  %2llu,%02us

en:  %2llu:%02um
sv:  %2llu.%02um

en:  %2lludays
sv:  %2llu dagar

en:  %s [new priority] [options] <expression>
sv:  %s [ny prioritet] [flaggor] <uttryck>

en:  %s [options]
sv:  %s [flaggor]

en:  %s [options] <pattern>
sv:  %s [flaggor] <mönster>

en:  %s [options] <pid> [...]
sv:  %s [flaggor] <pid> […]

en:  %s [options] PID [PID ...]
sv:  %s [flaggor] PID [PID …]

en:  %s [options] [delay [count]]
sv:  %s [flaggor] [fördröjning [antal]]

en:  %s [options] [program [...]]
sv:  %s [flaggor] [program […]]

en:  %s [options] [tty]
sv:  %s [flaggor] [tty]

en:  %s [options] [user]
sv:  %s [flaggor] [användare]

en:  %s [options] [variable[=value] ...]
sv:  %s [flaggor] [variabel[=värde] …]

en:  %s [options] command
sv:  %s [flaggor] kommando

en:  %s [options] pid...
sv:  %s [flaggor] pid…

en:  %s [signal] [options] <expression>
sv:  %s [signal] [flaggor] <uttryck>

en:  -----timestamp-----
sv:  ----tidsstämpel----

en:  --cgroup <grp,...>        match by cgroup v2 names
sv:  --cgroup <grp,…>          match via cgroup-v2-namn

en:  --human             show human-readable output
sv:  --human             visa mänskligt läsbar utdata

en:  --ns <PID>                match the processes that belong to the same
                               namespace as <pid>
sv:  --ns <PID>                matcha processerna som tillhör samma
                               namnrymd som <PID>

en:  --ns <pid>               match the processes that belong to the same
                              namespace as <pid>
sv:  --ns <pid>               matcha processerna som tillhör samma namnrymd
                              som <pid>

en:  --nslist <ns,...>         list which namespaces will be considered for
                               the --ns option.
                               Available namespaces: ipc, mnt, net, pid, user, uts
sv:  --nslist <ns,…>           lista vilka namnrymder som övervägs för
                               flaggan --ns.
                               Tillgängliga namnrymder: ipc, mnt, net, pid, user,
                               uts

en:  --nslist <ns,...>        list which namespaces will be considered for
                              the --ns option; available namespaces are:
                              ipc, mnt, net, pid, user, uts
sv:  --nslist <ns,…>          lista vilka namnrymder som kommer övervägas för
                              flaggan --ns; tillgängliga namnrymder är:
                              ipc, mnt, net, pid, user, uts

en:  -<sig>                    signal to send (either number or name)
sv:  -<sig>                    signal att skicka (antingen nummer eller namn)

en:  -<signal>, -s, --signal <signal>
                            specify the <signal> to be sent
sv:  -<signal>, -s, --signal <signal>
                            ange vilken <signal> som skall skickas

en:  -A, --ignore-ancestors    exclude our ancestors from results
sv:  -A, --ignore-ancestors    exkludera våra anfäder from resultat

en:  -A, --range=<low>[,<high>]  limit results to the given range
sv:  -A, --range=<låg>[,<hög>]   begränsa resultatet till det angivna intervallet

en:  -A, -e               all processes
sv:  -A, -e               alla processer

en:  -C <command>         command name
sv:  -C <kommando>        kommandonamn

en:  -C, --read-rc-from=<file>   read the rc from file
sv:  -C, --read-rc-from=<fil>    läs rc från filen

en:  -D <format>          date format for lstart
sv:  -D <format>          datumformat för lstart

en:  -D, --disk-sum         summarize disk statistics
sv:  -D, --disk-sum         summera diskstatistik

en:  -F                   extra full
sv:  -F                   extra fullständigt

en:  -F, --pidfile <file>      read PIDs from file
sv:  -F, --pidfile <fil>       läs PID:n från filen

en:  -G, --Group <GID>    real group id or name
sv:  -G, --Group <GID>    verkligt grupp-id eller -namn

en:  -G, --group <GID,...>     match real group IDs
sv:  -G, --group <GID,…>       matcha verkliga grupp-ID:n

en:  -H                   show process hierarchy
sv:  -H                   visa processhierarkier

en:  -H, --human         display human-readable output
sv:  -H, --human         visa mänskligt läsbar utdata

en:  -H, --require-handler     match only if signal handler is present
sv:  -H, --require-handler     matcha endast om en signalhanterare finns

en:  -L                   possibly with LWP and NLWP columns
sv:  -L                   möjligen med LWP- och NLWP-kolumner

en:  -L, --line          show output on a single line
sv:  -L, --line          visa utdata på en enda rad

en:  -L, --logpidfile          fail if PID file is not locked
sv:  -L, --logpidfile          misslyckas om PID-filen inte kan låsas

en:  -L, --table            list all signal names in a nice table
sv:  -L, --table            lista alla signalnamn i en trevlig tabell

en:  -L, --table        list all signal names in a nice table
sv:  -L, --table        lista alla signalnamn i en trevlig tabell

en:  -M, Z                add security data (for SELinux)
sv:  -M, Z                lägg till säkerhetsdata (för SELinux)

en:  -N, --create-rc-to=<file>   create new rc to file
sv:  -N, --create-rc-to=<fil>    skapa en ny rc i filen

en:  -N, --deselect       negate selection
sv:  -N, --deselect       negera urvalet

en:  -O <format>          preloaded with default columns
sv:  -O <format>          förladdad med standardkolumner

en:  -O, --older <seconds>     select where older than seconds
sv:  -O, --older <sek>         välj de som är äldre än sekunder

en:  -P, --parent <PPID,...>   match only child processes of the given parent
sv:  -P, --parent <PPID,…>     matcha endast barnprocesser till den givna föräldern

en:  -Q, --shell-quote         output the command line in shell-quoted form
sv:  -Q, --shell-quote         skriv ut kommandoraden med citationer för skalet

en:  -S, --separator SEP       use SEP as separator put between PIDs
sv:  -S, --separator SEP       använd SEP som separator mellan PID:ar

en:  -S, --unit <char>      define display unit
sv:  -S, --unit <tecken>    definiera enhet att visa

en:  -T                   possibly with SPID column
sv:  -T                   möjligen med SPID-kolumn

en:  -U, --User <UID>     real user id or name
sv:  -U, --User <UID>     verkligt användar-id eller -namn

en:  -U, --uid <ID,...>        match by real IDs
sv:  -U, --uid <ID,…>          matcha via verkliga ID:n

en:  -V, --version  output version information and exit
sv:  -V, --version  skriv ut versionsinformation och avsluta

en:  -V, V, --version     display version information and exit
sv:  -V, V, --version     visa versionsinformation och avsluta

en:  -X                          show even more details
sv:  -X                          visa ännu mer detaljer

en:  -XX                         show everything the kernel provides
sv:  -XX                         visa allt kärnan tillhandahåller

en:  -a                   all with tty, except session leaders
sv:  -a                   alla med tty, utom sessionsledare

en:  -a, --active           active/inactive memory
sv:  -a, --active           aktivt/inaktivt minne

en:  -a, --list-full           list PID and full command line
sv:  -a, --list-full           lista PID och fullständig kommandorad

en:  -b, --bytes         show output in bytes
sv:  -b, --bytes         visa utdata i byte

en:  -c                   show scheduling class with -l option
sv:  -c                   visa schemaläggningsklass med flaggan -l

en:  -c N, --count N     repeat printing N times, then exit
sv:  -c N, --count N     upprepa utskriften N gånger, avsluta sedan

en:  -c, --check-root          omit processes with different root
sv:  -c, --check-root          uteslut processer med en annan rot

en:  -c, --command <command>  expression is a command name
sv:  -c, --command <kommando>  uttrycket är ett kommandonamn

en:  -c, --container     show container uptime
sv:  -c, --container     visa behållarens tid uppe

en:  -c, --container show container uptime
sv:  -c, --container visa behållarens uppetid

en:  -c, --count               count of matching processes
sv:  -c, --count               antal matchande processer

en:  -c, --read-rc               read the default rc
sv:  -c, --read-rc               läs standard rc

en:  -d                   all except session leaders
sv:  -d                   alla utom sessionsledare

en:  -d, --delay <secs>  delay updates
sv:  -d, --delay <sek>   fördröjning mellan uppdateringar

en:  -d, --delay <secs>  update delay in seconds
sv:  -d, --delay <sek>   uppdateringsfördröjning i sekunder

en:  -d, --delimiter <string>  specify output delimiter
sv:  -d, --delimiter <sträng>  ange avgränsare i utdata

en:  -d, --device                show the device format
sv:  -d, --device                visa enhetsformatet

en:  -d, --disk             disk statistics
sv:  -d, --disk             diskstatistik

en:  -e, --echo                display PIDs before waiting
sv:  -e, --echo                visa PID:ar före väntan

en:  -e, --echo                display what is killed
sv:  -e, --echo                visa vad som dödas

en:  -f                   full-format, including command lines
sv:  -f                   fullständigt format, inklusive kommandorader

en:  -f, --fast         fast mode (not implemented)
sv:  -f, --fast         snabbt läge (ej implementerat)

en:  -f, --forks            number of forks since boot
sv:  -f, --forks            antal fork sedan senaste uppstart

en:  -f, --from          toggle remote hostname field (default: %s)
sv:  -f, --from          växla fält med fjärrvärdsnamn (standard: %s)

en:  -f, --full                use full command line to match
sv:  -f, --full                använd fullständig kommandorad för att matcha

en:  -g, --gibi          show output in gibibytes
sv:  -g, --gibi          visa utdata i gibibyte

en:  -g, --group <group>  session or effective group name
sv:  -g, --group <grupp>  sessionens eller effektivt gruppnamn

en:  -g, --pgroup <PGID,...>   match listed process group IDs
sv:  -g, --pgroup <PGID,…>     matcha listade processers grupp-ID:n

en:  -h, --help     display this help and exit
sv:  -h, --help     visa denna hjälp och avsluta

en:  -h, --human         show human-readable output
sv:  -h, --human         visa mänskligt läsbar utdata

en:  -h, --no-header     do not print header
sv:  -h, --no-header     skriv inte ut rubrik

en:  -i, --ignore-case         match case insensitively
sv:  -i, --ignore-case         matcha utan hänsyn till skiftläge

en:  -i, --interactive  interactive
sv:  -i, --interactive  interaktiv

en:  -i, --ip-addr       display IP address instead of hostname (if possible)
sv:  -i, --ip-addr       visa IP-adress istället för värdnamn (om möjligt)

en:  -j                   jobs format
sv:  -j                   jobbformat

en:  -k, --kibi          show output in kibibytes
sv:  -k, --kibi          visa utdata i kibibyte

en:  -k, --use-kernel-name       use names provided by kernel
sv:  -k, --use-kernel-name       använd namnet som ges av kärnan

en:  -l                   long format
sv:  -l                   långt format

en:  -l, --list         list all signal names
sv:  -l, --list         lista alla signalnamn

en:  -l, --list-name           list PID and process name
sv:  -l, --list-name           lista PID och processnamn

en:  -l, --list=[<signal>]  list all signal names, or convert one to a name
sv:  -l, --list=[<signal>]  lista alla signalnamn, eller gör om en till ett namn

en:  -l, --lohi          show detailed low and high memory statistics
sv:  -l, --lohi          visa detaljerade lägsta och högsta minnesvärden

en:  -m, --mebi          show output in mebibytes
sv:  -m, --mebi          visa utdata i mebibyte

en:  -m, --mrelease            release process memory immediately after kill
sv:  -m, --mrelease            släpp processminned omedelbart efter dödandet

en:  -m, --slabs            slabinfo
sv:  -m, --slabs            skivinformation

en:  -m, m                after processes
sv:  -m, m                efter processer

en:  -n, --create-rc             create new default rc
sv:  -n, --create-rc             skapa en ny standard-rc

en:  -n, --newest              select most recently started
sv:  -n, --newest              välj den senast startade

en:  -n, --no-action    do not actually kill processes; just print what would happen
sv:  -n, --no-action    döda inte processen; skriv bara vad som skulle hända

en:  -n, --numa          display per NUMA nodes Huge pages information
sv:  -n, --numa          visa information om stora sidor (hugepages) per NUMA node

en:  -n, --one-header       do not redisplay header
sv:  -n, --one-header       upprepa inte rubriken

en:  -o, --old-style     old style output
sv:  -o, --old-style     utdata i gammal stil

en:  -o, --oldest              select least recently started
sv:  -o, --oldest              välj den först startade

en:  -o, --omit-pid <PID,...>  omit processes with PID
sv:  -o, --omit-pid <PID,…>    uteslut processer med PID

en:  -o, --once          only display once, then exit
sv:  -o, --once          visa endast en gång, avsluta sedan

en:  -o, o, --format <format>
                          user-defined format
sv:  -o, o, --format <format>
                          användardefinierat format

en:  -p, --partition <dev>  partition specific statistics
sv:  -p, --partition <enh>  partitionsspecifik statistik

en:  -p, --pid <PID,...>       match process PIDs
sv:  -p, --pid <PID,…>         matcha process-PID:n

en:  -p, --pid <pid>          expression is a process id number
sv:  -p, --pid <pid>          uttrycket är ett process-id-nummer

en:  -p, --pids          show the PID(s) of processes in WHAT
sv:  -p, --pids          visa PID:erna för processer i VAD

en:  -p, --pretty   show uptime in pretty format
sv:  -p, --pretty   visa uppetiden i snyggt format

en:  -p, --show-path             show path in the mapping
sv:  -p, --show-path             visa sökväg i mappningarna

en:  -p, p, --pid <PID>   process id
sv:  -p, p, --pid <PID>   process-id

en:  -q,                       quiet mode, only set the exit code
sv:  -q,                       tyst läge, sätt endast slutkoden

en:  -q, --queue <value>       integer value to be sent with the signal
sv:  -q, --queue <värde>       heltalsvärde att skickas med signalen

en:  -q, --queue <value>    integer value to be sent with the signal
sv:  -q, --queue <värde>    heltalsvärde att skickas med signalen

en:  -q, --quiet                 do not display header and footer
sv:  -q, --quiet                 visa inte huvud och sidfot

en:  -q, q, --quick-pid <PID>
                          process id (quick mode)
sv:  -q, q, --quick-pid <PID>
                          process-id (snabbt läge)

en:  -r, --raw      show uptime values in raw format
sv:  -r, --raw      visa värden på uppetiden i rått format

en:  -r, --runstates <state>   match runstates [D,S,Z,...]
sv:  -r, --runstates <status>  matcha körstatus [D,S,Z,…]

en:  -s N, --seconds N   repeat printing every N seconds
sv:  -s N, --seconds N   upprepa utskriften var N:e sekund

en:  -s, --scale <num>   vertical scale
sv:  -s, --scale <tal>   vertikal skala

en:  -s, --session <SID,...>   match session IDs
sv:  -s, --session <SID,…>     matcha sessions-ID:n

en:  -s, --short         short format
sv:  -s, --short         kort format

en:  -s, --sid <session>  session id
sv:  -s, --sid <session>  sessions-id

en:  -s, --since    system up since
sv:  -s, --since    systemet är uppe sedan

en:  -s, --single-shot         return one PID only
sv:  -s, --single-shot         returnera endast en PID

en:  -s, --sort <char>   specify sort criteria by character (see below)
sv:  -s, --sort <tkn>    ange sorteringskriterium enligt tecken (se nedan)

en:  -s, --stats            event counter statistics
sv:  -s, --stats            räknarstatistik för händelser

en:  -t, --lightweight         list threads too
sv:  -t, --lightweight         lista trådar också

en:  -t, --terminal      show terminals
sv:  -t, --terminal      visa terminaler

en:  -t, --terminal <tty,...>  match by controlling terminal
sv:  -t, --terminal <tty,…>    matcha via styrterminal

en:  -t, --timestamp        show timestamp
sv:  -t, --timestamp        visa tidsstämplar

en:  -t, --total         show total for RAM + swap
sv:  -t, --total         visa totalen för RAM + växling

en:  -t, --tty <tty>          expression is a terminal
sv:  -t, --tty <tty>          uttrycket är en terminal

en:  -u, --euid <ID,...>       match by effective IDs
sv:  -u, --euid <ID,…>         matcha via effektiva ID:n

en:  -u, --no-current    ignore current process username
sv:  -u, --no-current    ignorera aktuell process användarnamn

en:  -u, --user <username>    expression is a username
sv:  -u, --user <användarnamn>  uttrycket är ett användarnamn

en:  -u, U, --user <UID>  effective user id or name
sv:  -u, U, --user <UID>  effektivt användar-id eller -namn

en:  -v, --committed     show committed memory and commit limit
sv:  -v, --committed     visa tilldelat minne och tilldelningsgränsen

en:  -v, --inverse             negates the matching
sv:  -v, --inverse             negerar matchningen

en:  -v, --verbose      explain what is being done
sv:  -v, --verbose      förklara vad som görs

en:  -v, --version  output version information and exit
sv:  -v, --version  skriv ut versionsinformation och avsluta

en:  -w, --lightweight         list all TID
sv:  -w, --lightweight         lista alla TID

en:  -w, --warnings     enable warnings (not implemented)
sv:  -w, --warnings     aktivera varningar (ej implementerat)

en:  -w, --wide             wide output
sv:  -w, --wide             bred utdata

en:  -w, --wide          wide output
sv:  -w, --wide          bred utskrift

en:  -w, --with-workers        show kernel workers too
sv:  -w, --with-workers        visa kärnarbetare också

en:  -w, w                unlimited output width
sv:  -w, w                obegränsad utdatabredd

en:  -x                        also find shells running the named scripts
sv:  -x                        hitta även skal som kör de namngivna skripten

en:  -x, --exact               match exactly with the command name
sv:  -x, --exact               matcha kommandonamnet exakt

en:  -x, --extended              show details
sv:  -x, --extended              visa detaljer

en:  -y                   do not show flags, show rss (only with -l)
sv:  -y                   visa inte flaggor, visa rss (endast med -l)

en:  -y                   do not show flags, show rss vs. addr (used with -l)
sv:  -y                   visa inte flaggor, visa rss i.st.f. adr (används med -l)

en:  -y, --no-first         skips first line of output
sv:  -y, --no-first         hoppar över första utdataraden

en:  <pid> [...]            send signal to every <pid> listed
sv:  <pid> […]              skicka en signal till varje listad <pid>

en:  LOGIN@   IDLE   JCPU   PCPU  WHAT
sv:  LOGIN@  INAKT   JCPU   PCPU  VAD

en:  MemUse
sv:  MinnAnv

en:  a: sort by number of active objects
sv:  a: sortera efter antal aktiva objekt

en:  b: sort by objects per slab
sv:  b: sortera efter objekt per skiva

en:  c: sort by cache size
sv:  c: sortera efter cache-storlek

en:  l: sort by number of slabs
sv:  l: sortera efter antal skivor

en:  n: sort by name
sv:  n: sortera efter namn

en:  o: sort by number of objects (the default)
sv:  o: sortera efter antal objekt (standard)

en:  p: sort by (non display) pages per slab
sv:  p: sortera efter (ej visade) sidor per skiva

en:  s: sort by object size
sv:  s: sortera efter objektstorlek

en:  total %16ldK
sv:  totalt %14ld k

en:  total %8ldK
sv:  totalt %6ld k

en:  u: sort by cache utilization
sv:  u: sortera efter cache-användning

en:  v: sort by (non display) number of active slabs
sv:  v: sortera efter (ej visade) antal aktiva skivor

en: "%s" is an unknown key
sv: ”%s” är en okänd nyckel

en: "%s" is an unknown key%s
sv: ”%s” är en okänd nyckel%s

en: %%Node%-2d:
sv: %%Nod %-2d:

en: %13d disks
sv: %13d diskar

en: %13d partitions
sv: %13d partitioner

en: %13lld IO-wait cpu ticks
sv: %13lld cpu-tick i IO-väntan

en: %13lld IRQ cpu ticks
sv: %13lld IRQ-cpu-tick

en: %13lld idle cpu ticks
sv: %13lld inaktiva-cpu-tick

en: %13lld nice guest cpu ticks
sv: %13lld nice gäst-cpu-tick

en: %13lld nice user cpu ticks
sv: %13lld nice användar-cpu-tick

en: %13lld non-nice guest cpu ticks
sv: %13lld icke-nice gäst-cpu-tick

en: %13lld non-nice user cpu ticks
sv: %13lld icke-nice användar-cpu-tick

en: %13lld softirq cpu ticks
sv: %13lld softirq-cpu-tick

en: %13lld stolen cpu ticks
sv: %13lld stulna cpu-tick

en: %13lld system cpu ticks
sv: %13lld system-cpu-tick

en: %13lu %s active memory
sv: %13lu %s aktivt minne

en: %13lu %s buffer memory
sv: %13lu %s buffertminne

en: %13lu %s free memory
sv: %13lu %s fritt minne

en: %13lu %s free swap
sv: %13lu %s fri växling

en: %13lu %s inactive memory
sv: %13lu %s inaktivt minne

en: %13lu %s swap cache
sv: %13lu %s växlings-cache

en: %13lu %s total memory
sv: %13lu %s totalt minne

en: %13lu %s total swap
sv: %13lu %s totalt växling

en: %13lu %s used memory
sv: %13lu %s använt minne

en: %13lu %s used swap
sv: %13lu %s använd växling

en: %13lu CPU context switches
sv: %13lu CPU-kontextbyten

en: %13lu K paged in
sv: %13lu K sidor inkallade

en: %13lu K paged out
sv: %13lu K sidor utskickade

en: %13lu boot time
sv: %13lu starttid

en: %13lu forks
sv: %13lu grenar

en: %13lu inprogress IO
sv: %13lu pågående IO

en: %13lu interrupts
sv: %13lu avbrott

en: %13lu merged reads
sv: %13lu grupperade läsningar

en: %13lu merged writes
sv: %13lu grupperade skrivningar

en: %13lu milli reading
sv: %13lu ms läst

en: %13lu milli spent IO
sv: %13lu ms under IO

en: %13lu milli weighted IO
sv: %13lu ms viktad IO

en: %13lu milli writing
sv: %13lu ms skrivet

en: %13lu pages alloc in dma
sv: %13lu sidor allokerade i dma

en: %13lu pages alloc in dma32
sv: %13lu sidor allokerade i dma32

en: %13lu pages alloc in high
sv: %13lu sidor allokerade i högt

en: %13lu pages alloc in movable
sv: %13lu sidor allokerade i flyttbart

en: %13lu pages alloc in normal
sv: %13lu sidor allokerade i normalt

en: %13lu pages free
sv: %13lu sidor fria

en: %13lu pages swapped in
sv: %13lu sidor växlade in

en: %13lu pages swapped out
sv: %13lu sidor växlade ut

en: %13lu read sectors
sv: %13lu lästa sektorer

en: %13lu total reads
sv: %13lu totala läsningar

en: %13lu writes
sv: %13lu skrivningar

en: %13lu written sectors
sv: %13lu skrivna sektorer

en: %CUC
sv: %CUB

en: %CUU
sv: %CUA

en: %Cpu(s):
sv: %Cpu/er:

en: %MEM
sv: %MIN

en: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2free,~3 %9.9s~2used,~3 %9.9s~2buff/cache~3 ~1
sv: %s %s:~3 %9.9s~2totalt,~3 %9.9s~2fritt,~3 %9.9s~2anv.,~3 %9.9s~2buff/cache~3 ~1

en: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2free,~3 %9.9s~2used.~3 %9.9s~2avail %s~3
sv: %s %s:~3 %9.9s~2totalt,~3 %9.9s~2fritt,~3 %9.9s~2anv.,~3 %9.9s~2tillg %s~3

en: %s from %s
sv: %s från %s

en: %s from %s
sv: %s från %s

en: %s killed (pid %lu)
sv: %s dödad (pid %lu)

en: %s"%s" not found
sv: %s”%s” finns inte

en: %s(%d): invalid syntax, continuing...
sv: %s(%d): felaktig syntax, fortsätter …

en: %s: %*d-%-*d lines, %*d-%*d columns, %lu bytes read
sv: %s: %*d-%-*d rader, %*d-%*d kolumner, %lu byte lästa

en: %s:~3 %u ~2total,~3 %u ~2running,~3 %u ~2sleep,~3 %u ~2d-sleep,~3 %u ~2stopped,~3 %u ~2zombie~3
sv: %s:~3 %u ~2totalt,~3 %u ~2kör,~3 %u ~2sover,~3 %u ~2d-sover,~3 %u ~2stoppade,~3 %u ~2zombie~3

en: %s~3 %#5.1f ~2us,~3 %#5.1f ~2sy,~3 %#5.1f ~2ni,~3 %#5.1f ~2id,~3 %#5.1f ~2wa,~3 %#5.1f ~2hi,~3 %#5.1f ~2si~3 ~1
sv: %s~3 %#5.1f ~2an,~3 %#5.1f ~2sy,~3 %#5.1f ~2ni,~3 %#5.1f ~2in,~3 %#5.1f ~2vä,~3 %#5.1f ~2ha,~3 %#5.1f ~2ma~3 ~1

en: %s~3%#5.1f ~2us,~3%#5.1f ~2sy,~3%#5.1f ~2ni,~3%#5.1f ~2id,~3%#5.1f ~2wa,~3%#5.1f ~2hi,~3%#5.1f ~2si,~3%#5.1f ~2st~3 ~1
sv: %s~3%#5.1f ~2an,~3%#5.1f ~2sy,~3%#5.1f ~2ni,~3%#5.1f ~2in,~3%#5.1f ~2vä,~3%#5.1f ~2ha,~3%#5.1f ~2ma,~3%#5.1f ~2st~3 ~1

en: '%s' filter delimiter is missing
sv: ”%s”-filteravgränsare saknas

en: '%s' filter value is missing
sv: ”%s”-filtervärde saknas

en: * Applying %s ...
sv: * Verkställer %s …

en: , ignoring
sv: , ignorerar

en: -%c argument missing
sv: -%c-argument saknas

en: --procs-- -----------------------memory---------------------- ---swap-- -----io---- -system-- ----------cpu----------
sv: --procs-- -----------------------minne----------------------- -växling- -----io---- -system-- -----------cpu----------

en: -L with H/-m/m but no PID/PGID/SID/SESS for NLWP to follow
sv: -L med H/-m/m men ingen PID/PGID/SID/SESS för NLWP att följa

en: -L without -F makes no sense
    Try `%s --help' for more information.
sv: -L utan -F är meningslöst.
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: -L/-T with H/m/-m and -o/-O/o/O is nonsense
sv: -L/-T med H/m/-m och -o/-O/o/O är nonsens

en: -S requires k, K, m or M (default is KiB)
sv: -S kräver k, K, m eller M (standard är KiB)

en: -T with H/-m/m but no PID for SPID to follow
sv: -T med H/-m/m men ingen PID för SPID att följa

en: -d disallowed in "secure" mode
sv: -d otillåtet i ”säkert” läge

en: -d requires positive argument
sv: -d behöver ett positivt argument

en: -i makes no sense with -v, -f, and -n
sv: -i är inte meningsfullt med -v, -f och -n

en: -v makes no sense with -i and -f
sv: -v är inte meningsfullt med -i och -f

en: <Enter> to resume, filters: %s
sv: <Retur> för att återuppta, filter: %s

en: AIX field descriptor processing bug
sv: fel i bearbetning av AIX-fältbeskrivare

en: Active / Total Caches (% used)
sv: Aktiva / Totala cachar (% använt)

en: Active / Total Objects (% used)
sv: Aktiva / Totala objekt (% använt)

en: Active / Total Size (% used)
sv: Aktiv / Total storlek (% använt)

en: Active / Total Slabs (% used)
sv: Aktiva / Totala skivor (% använt)

en: Address
sv: Adress

en: Alternatively, expression can be:
sv: Alternativt kan uttrycket vara:

en: Autogroup Identifier
sv: Autogruppidentifierare

en: Autogroup Nice Value
sv: Autogrupps nice-värde

en: CGNAME
sv: KGNAMN

en: CGROUPS
sv: KGRUPPR

en: CGRP namespace Inode
sv: CGRP-namnrymdsinod

en: CLS
sv: KLS

en: CODE
sv: KOD

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: CPU Time
sv: CPU-tid

en: CPU Time, hundredths
sv: CPU-tid, hundradelar

en: CPU Usage
sv: CPU-användning

en: CPU Utilization
sv: CPU-användning

en: CachUse
sv: CachAnv

en: Cannot combine -d and -o options
sv: Det går inte att kombinera flaggorna -d och -o

en: Cannot format uptime
sv: Kan inte formatera systemets tid uppe

en: Cannot get container uptime
sv: Kan inte få fram behållarens tid uppe

en: Cannot get system uptime
sv: Kan inte få fram systemets tid uppe

en: Cannot use --quiet and -a,--list-full options together
    Try `%s --help' for more information.
sv: Det går inte att använda flaggorna --quiet och -a,--list-full tillsammans
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: Cannot use --quiet and -l,--list-name options together
    Try `%s --help' for more information.
sv: Det går inte att använda flaggorna --quiet och -l,--list-name tillsammans
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: Cannot use pidfile and pid option together
    Try `%s --help' for more information.
sv: Kan inte använda pid-filen och pid-flaggan tillsammans
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: Change delay from %.1f to
sv: Ändra fördröjning från %.1f till

en: Choose field group (1 - 4)
sv: Välj fältgrupp (1 – 4)

en: Code Size (KiB)
sv: Kodstorlek (KiB)

en: Comm:
sv: Til.:

en: Command Name/Line
sv: Kommandonamn/-rad

en: Command disabled, 'A' mode required
sv: Kommandot avaktiverat, ”A”-läge krävs

en: Command disabled, activate %s with '-' or '_'
sv: Kommandot avaktiverat, aktivera %s med ”-” eller ”_”

en: Control Group name
sv: Kontrollgruppnamn

en: Control Groups
sv: Kontrollgrupper

en: Controlling Tty
sv: Styr-tty

en: Core%-3d:
sv: Kärna%-3d:

en: Could not parse interval from WATCH_INTERVAL
sv: Kunde inte tolka intervall från WATCH_INTERVAL

en: Cumulative time %s
sv: Ackumulerad tid %s

en: Data+Stack (KiB)
sv: Data+stack (KiB)

en: Device
sv: Enhet

en: Dirty
sv: Smutsig

en: Dirty Pages Count
sv: Antal smutsiga sidor

en: Disk/Partition %s not found
sv: Disken/partitionen %s finns inte

en: Docker container id
sv: Dockers behållar-id

en: ELAPSED
sv: FÖRLUP.

en: ENVIRON
sv: MILJÖ

en: ERROR: memory allocation failed
sv: FEL: minnesallokeringen misslyckades

en: EXE
sv: KÖRBAR

en: Effective User Id
sv: Effektiv användar-id

en: Effective User Name
sv: Effektivt anv.-namn

en: Elapsed Running Time
sv: Förlupen körtid

en: Environment vars
sv: Miljövariabler

en: Error getting slab summary results
sv: Fel när slab-sammanfattningsresultaten hämtades

en: Error reading reference namespace information
sv: Fel när referensnamnrymdens information lästes

en: Every %.1fs:
sv: Var %.1f s:

en: Executable Path
sv: Sökväg till körbar

en: Expression can be: terminal, user, pid, command.
    The options below may be used to ensure correct interpretation.
sv: Uttryck kan vara: terminal, användare, pid, kommando.
    Flaggorna nedan kan användas för att säkerställa rätt tolkning.

en: FROM
sv: FRÅN

en: Failed '%s' open: %s
sv: Misslyckades öppna ”%s”: %s

en: Failed renice of PID %d to %d: %s
sv: Misslyckades att ändra nice-värde på PID %d till %d: %s

en: Failed signal pid '%d' with '%d': %s
sv: Misslyckades att signalera pid ”%d” med ”%d”: %s

en: Fatal library error, unable to reap pids
sv: Ödersdigert fel i biblioteket, kan inte skörda pid:er

en: Fatal library error, unable to select pids
sv: Öderstigert fel i biblioteket, kan inte välja pid:er

en: Fields Management~2 for window ~1%s~6, whose current sort field is ~1%s~2
       Navigate with Up/Dn, Right selects for move then <Enter> or Left commits,
       'd' or <Space> toggles display, 's' sets sort.  Use 'q' or <Esc> to end!
sv: Fälthantering~2 för fönster ~1%s~6, vars aktuella sorteringsfält är ~1%s~2
       Navigera med Upp/Ner, Höger väljer för flytt och <Retur> el Vänster sparar,
       ”d” el <Mellanslag> växlar visning, ”s” anger sort.  ”q” el <Esc> avslutar!

en: Flags
sv: Flaggor

en: Follow -f option conflicts with change options -d,-e or -q
sv: Följflaggan -f står i konfligt med ändringsflaggorna -d, -e eller -q

en: Forest mode %s
sv: Skogsläge %s

en: GLOB_TILDE is not supported on your platform, the tilde in "%s" won't be expanded.
sv: GLOB_TILDE stödjs inte på din plattform, tildet i ”%s” kommer inte expanderas.

en: GROUP
sv: GRUPP

en: Group Id
sv: Grupp-id

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: HOME variable undefined
sv: HOME-variabeln är odefinierad

en: Help for Interactive Commands~2 - %s
    Window ~1%s~6: ~1Cumulative mode ~3%s~2.  ~1System~6: ~1Delay ~3%.1f secs~2; ~1Secure mode ~3%s~2.
    
      Z~5,~1B~5,E,e   Global: '~1Z~2' colors; '~1B~2' bold; '~1E~2'/'~1e~2' summary/task memory scale
      l,t,m,I,0 Toggle: '~1l~2' load avg; '~1t~2' task/cpu; '~1m~2' memory; '~1I~2' Irix; '~10~2' zeros
      1,2,3,4,5 Toggle: '~11~2/~12~2/~13~2' cpu/numa views; '~14~2' cpus abreast; '~15~2' P/E-cores
      f,X       Fields: '~1f~2' add/remove/order/sort; '~1X~2' increase fixed-width fields
    
      L,&,<,> . Locate: '~1L~2'/'~1&~2' find/again; Move sort column: '~1<~2'/'~1>~2' left/right
      R,H,J,C . Toggle: '~1R~2' Sort; '~1H~2' Threads; '~1J~2' Num justify; '~1C~2' Coordinates
      c,i,S,j . Toggle: '~1c~2' Cmd name/line; '~1i~2' Idle; '~1S~2' Time; '~1j~2' Str justify
      x~5,~1y~5     . Toggle highlights: '~1x~2' sort field; '~1y~2' running tasks
      z~5,~1b~5     . Toggle: '~1z~2' color/mono; '~1b~2' bold/reverse (only if 'x' or 'y')
      u,U,o,O . Filter by: '~1u~2'/'~1U~2' effective/any user; '~1o~2'/'~1O~2' other criteria
      n,#,^O  . Set: '~1n~2'/'~1#~2' max tasks displayed; Show: ~1Ctrl~2+'~1O~2' other filter(s)
      V,v,F   . Toggle: '~1V~2' forest view; '~1v~2' hide/show children; '~1F~2' keep focused
              ( commands shown with '.' require a ~1visible~2 task display ~1window~2 ) 
    
    %s  Y,^E      Inspect a task '~1Y~2'; Scale process time '~1^E~2'
      !,^       Progressively Combine Cpus '~1!~2'; Display Cores vs. Cpus '~1^~2' 
      W         Write config file '~1W~2'
    
    Press '~1h~2' for help with ~1Specialized~2 keys, '~1H~2' for help with ~1Windows~2,
    Type 'q' or <Esc> to continue
sv: Hjälp för interaktiva kommandon~2 — %s
    Fönster ~1%s~6: ~1Ackumulativt läge ~3%s~2.  ~1System~6: ~1Fördr. ~3%.1f s~2; ~1Säkert läge ~3%s~2.
    
      Z~5,~1B~5,E,e   Globalt: ”~1Z~2” färger; ”~1B~2” fet; ”~1E~2”/”~1e~2” sammanf./uppg. minnesskala
      l,t,m,I,0 Växla: ”~1l~2” last; ”~1t~2” uppg./cpu; ”~1m~2” minne; ”~1I~2” Irix; ”~10~2” nollor
      1,2,3,4,5 Växla: ”~11~2/~12~2/~13~2” cpu/numa-vyer; ”~14~2” cpu:er i bredd; ”~15~2” P/E-kärnor
      f,X       Fält: ”~1f~2” lägg till/ta bort/ordna/sortera; ”~1X~2” öka fast breddsfält
    
      L,&,<,> . Hitta: ”~1L~2”/”~1&~2” sök/igen; Byt sorteringskolumn: ”~1<~2”/”~1>~2” vä/hö
      R,H,J,C . Växla: ”~1R~2” Sortering; ”~1H~2” Trådar; ”~1J~2” Taljustera; ”~1C~2” Koordinater
      c,i,S,j . Växla: ”~1c~2” Kmd-namn/-rad; ”~1i~2” Inaktiv; ”~1S~2” Tid; ”~1j~2” Strängjustera
      x~5,~1y~5     . Växla markering: ”~1x~2” sorteringsfält; ”~1y~2” körande uppgifter
      z~5,~1b~5     . Växla: ”~1z~2” färg/mono; ”~1b~2” fet/invers (endast om ”x” eller ”y”)
      u,U,o,O . Filtrera enl: ”~1u~2”/”~1U~2” effektiv/någon anv; ”~1o~2”/”~1O~2” andra kriterier
      n,#,^O  . Sätt: ”~1n~2”/”~1#~2” max visade uppgifter; Visa: ~1Ctrl~2+”~1O~2” andra filter
      V,v,F   . Växla ”~1V~2” skogsvy; ”~1v~2” dölj/visa barn; ”~1F~2” behåll fokus
              ( kommandon med ”.” behöver ett ~1synligt~2 uppgifts~1fönster~2 ) 
    %s  Y,^E      Inspektera en uppgift ”~1Y~2”; Skala processtid ”~1^E~2”
      !^        Kombinera succesivt cpu:er ”~1!~2”; Visa kärnor mot cpu:er ”~1^~2”
      W         Skriv konfigurationsfil ”~1W~2”
    
    Tryck ”~1h~2” för hjälp med ~1specialiserade tangenter, ”~1H~2” för hjälp med ~1fönster~2,
    Tryck ”q” eller <Esc> för att fortsätta

en: Help for Specialized Keys - %s
    
    These keys invoke a separate window at the bottom of the screen while normal
    top monitoring continues uninterrupted. Keying the same '~1Ctrl~2' command a
    second time removes that separate window as does the '~1=~2' command.
    
    The following are applied to the 1st task displayed. The Up/Down ~1arrow keys~2
    will be important in choosing a target process as is a more stable display
    like forest view or a sort on PID or a larger delay interval.
       ~1^A~6   Display Capabilities          (Ctrl key + 'a')
       ~1^G~6   Display Control Groups        (Ctrl key + 'g')
       ~1^K~6   Display Cmdline               (Ctrl key + 'k')
       ~1^N~6   Display Environment           (Ctrl key + 'n')
       ~1^P~6   Display Namesspaces           (Ctrl key + 'p')
       ~1^U~6   Display Supplementary Groups  (Ctrl key + 'u')
    
    The 'Ctrl+L' command is not associated with a specific task. Rather, up to
    10 of the most recent messages issued by top are recalled for review.
       ~1^L~6  :Display Logged Messages       (Ctrl key + 'l')
    
    The Tab key (forward) or Shift+Tab combination (backward) can be used to
    highlight individual elements being displayed in the bottom window.
    
    Type 'q' or <Esc> to continue
sv: Hjälp för specialiserade tangenter — %s
    
    Dessa tangenter startar ett separat fönster längst ner på skärmen medan den
    vanliga top-övervakningen fortsätter utan avbrott. Att trycka samma
    ”~1Ctrl~2”-kommando en andra gång tar bort det separata fönstret, vilket även
    kommandot ”~1=~2 gör.
    
    Följande används på den första uppgivten som visas. ~1Piltangenterna~2 upp/ner
    kommer vara viktiga för att välja målprocess liksom en mer stabil vy
    såsom skogsvyn eller att sortera på PID eller ett större
    fördröjningsintervall.
       ~1^A~6   Visa förmågor                 (Ctrl-tangent + ”a”)
       ~1^G~6   Visa styrgrupper              (Ctrl-tangent + ”g”)
       ~1^K~6   Visa kommandoraden            (Ctrl-tangent + ”k”)
       ~1^N~6   Visa miljön                   (Ctrl-tangent + ”n”)
       ~1^P~6   Visa namnrymder               (Ctrl-tangent + ”p”)
       ~1^U~6   Visa kompletterande grypper   (Ctrl-tangent + ”u”)
    
    Kommandot ”Ctrl+L” är inte kopplat till en specifik uppgift. Istället hämtas
    de upp till 10 senaste meddelandena tillbaka för granskning.
       ~1^L~6  :Visa loggade meddelanden      (Ctrl-tangent + ”l”)
    
    Tabulatortangenten (framåt) eller kombinationen Skift+Tab (bakåt) kan användas
    för att markera individuella element som visas i fönstret längst ner.
    
    Tryck ”q” eller <Esc> för at fortsätta

en: Help for Windows / Field Groups~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
    . Use multiple ~1windows~2, each with separate config opts (color,fields,sort,etc)
    . The 'current' window controls the ~1Summary Area~2 and responds to your ~1Commands~2
      . that window's ~1task display~2 can be turned ~1Off~2 & ~1On~2, growing/shrinking others
      . with ~1NO~2 task display, some commands will be ~1disabled~2 ('i','R','n','c', etc)
        until a ~1different window~2 has been activated, making it the 'current' window
    . You ~1change~2 the 'current' window by: ~1 1~2) cycling forward/backward;~1 2~2) choosing
      a specific field group; or~1 3~2) exiting the color mapping or fields screens
    . Commands ~1available anytime   -------------~2
        A       . Alternate display mode toggle, show ~1Single~2 / ~1Multiple~2 windows
        g       . Choose another field group and make it 'current', or change now
                  by selecting a number from: ~1 1~2 =%s;~1 2~2 =%s;~1 3~2 =%s; or~1 4~2 =%s
    . Commands ~1requiring~2 '~1A~2' mode~1  -------------~2
        G       . Change the ~1Name~5 of the 'current' window/field group
     ~1*~4  a , w   . Cycle through all four windows:  '~1a~5' Forward; '~1w~5' Backward
     ~1*~4  - , _   . Show/Hide:  '~1-~5' ~1Current~2 window; '~1_~5' all ~1Visible~2/~1Invisible~2
      The screen will be divided evenly between task displays.  But you can make
      some ~1larger~2 or ~1smaller~2, using '~1n~2' and '~1i~2' commands.  Then later you could:
     ~1*~4  = , +   . Rebalance tasks:  '~1=~5' ~1Current~2 window; '~1+~5' ~1Every~2 window
                  (this also forces the ~1current~2 or ~1every~2 window to become visible)
    
    In '~1A~2' mode, '~1*~4' keys are your ~1essential~2 commands.  Please try the 'a' and 'w'
    commands or the 'g' command numbers NOW.  Press <Enter> to make 'Current'
sv: Hjälp för fönster / Fältgrupper~2 — ”Aktuellt fönster” = ~1 %s ~6
    
    . Använd flera ~1fönster~2, vart och ett med egna konfig-alt. (färg,fält,sort,etc)
    . Det ”aktuella” fönstret styr ~1Sammanfattning~2 och svarar på dina ~1kommandon~2
      . det fönstrets ~1uppg.-visning~2 kan slås ~1av~2 & ~1på~2, växer/krymper andra
      . ~1UTAN~2 uppg.-visning, blir några kommandon ~1avaktiverade~2 (”i”,”R”,”n”,”c”, etc)
        tills ett ~1annat fönster~2 aktiverats, vilket gör det till ”aktuellt” fönster
    . Du ~1byter~2 det ”aktuella” fönstret med: ~1 1~2) cirkulerar framåt/bakåt;~1 2~2) väljer
      en viss fältgrupp; eller~1 3~2) avslutar färgkodnings- eller fält-skärmarna
    . Kommandon som ~1alltid är tillgängliga   -------------~2
        A       . Växlare för alternativt visningsläge, visa ~1ensamt~2 / ~1flera~2 fönster
        g       . Välj en annan fältgrupp och gör den ”aktuell”, eller byt nu
                  genom att välja ett tal: ~1 1~2 =%s;~1 2~2 =%s;~1 3~2 =%s; eller~1 4~2 =%s
    . Kommandon som ~1kräver~2 ”~1A~2”-läge~1  -------------~2
        G       . Ändra ~1namnet~5 på ”aktuellt” fönster/fältgrupp
     ~1*~4  a , w   . Rotera genom alla fyra fönster:  ”~1a~5” framåt; ”~1w~5” bakåt
     ~1*~4  - , _   . Visa/Dölj:  ”~1-~5” ~1aktuellt~2 fönster; ”~1_~5” alla ~1synliga~2/~1osynliga~2
      Skärmen kommer delas lika mellan uppgiftsvisningar.  Men du kan göra
      några ~1större~2 eller ~1mindre~2, med kommandona ”~1n~2” och ”~1i~2”.  Sedan kan du:
     ~1*~4  = , +   . Balansera om uppgifter:  ”~1=~5” ~1aktuellt~2 fönster; ”~1+~5” ~1varje~2 fönster
                  (detta tvingar även ~1aktuellt~2 eller ~1alla~2 fönster att bli synliga)
    
    I läget ”~1A~2” är tecknen ”~1*~4” dina ~1viktiga~2 kommandon.  Prova kommandona ”a” och ”w”
    eller underkommandotnumret ”g” NU.  Tryck <Retur> för att göra ”aktuellt”

en: Help for color mapping~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
       color - 04:25:44 up 8 days, 50 min,  7 users,  load average:
       Tasks:~3  64 ~2total,~3   2 ~3running,~3  62 ~2sleeping,~3   0 ~2stopped,~3
       %%Cpu(s):~3  76.5 ~2user,~3  11.2 ~2system,~3   0.0 ~2nice,~3  12.3 ~2idle~3
       ~1 Nasty Message! ~4  -or-  ~1Input Prompt~5
       ~1  PID TTY     PR  NI %%CPU    TIME+   VIRT SWAP S COMMAND    ~6
       17284 ~8pts/2  ~7  8   0  0.0   0:00.75  1380    0 S /bin/bash   ~8
       ~1 8601 pts/1    7 -10  0.4   0:00.03   916    0 R color -b -z~7
       11005 ~8?      ~7  9   0  0.0   0:02.50  2852 1008 S amor -sessi~8
       available toggles: ~1B~2 =disable bold globally (~1%s~2),
           ~1z~2 =color/mono (~1%s~2), ~1b~2 =tasks bold/reverse (~1%s~2)
    
    1) Select a ~1target~2 as an upper case letter, ~1current target~2 is ~1 %c ~4:
       S~2 = Summary Data,~1  M~2 = Messages/Prompts,~1  H~2 = Column Heads
       T~2 = Task Information,~1  X~2 = Task x/y (col/row) Highlights
    2) Select a ~1color~2 as a number (~1none~2 as @) or use the up/down arrow
       keys to raise/lower the %d colors value, ~1current color~2 is ~1 %d ~4:
       0~2 = black,~1  1~2 = red,    ~1  2~2 = green,~1  3~2 = yellow,
       4~2 = blue, ~1  5~2 = magenta,~1  6~2 = cyan, ~1  7~2 = white,~1  @~2 = none (-1)
    
    3) Then use these keys when finished:
       'q' or <Esc> to abort changes to window '~1%s~2'
       'a' or 'w' to commit & change another, <Enter> to commit and end
sv: Hjälp för färganpassning~2 — ”Aktuellt fönster” = ~1 %s ~6
    
       färg - 04:25:44 uppe 8 dagar, 50 min,  7 användare,  last:
       Uppg.:~3  64 ~2totalt,~3   2 ~3körande,~3  62 ~2sovande,~3   0 ~2stoppade,~3
       %%Cpu/er:~3  76,5 ~2anv.,~3  11,2 ~2system,~3   0,0 ~2nice,~3  12,3 ~2inakt.~3
       ~1 Otrevligt meddelande! ~4  -eller-  ~1Inmatningsprompt~5
       ~1  PID TTY     PR  NI %%CPU    TIME+   VIRT VÄXL S KOMMAND    ~6
       17284 ~8pts/2  ~7  8   0  0.0   0:00.75  1380    0 S /bin/bash   ~8
       ~1 8601 pts/1    7 -10  0.4   0:00.03   916    0 R color -b -z~7
       11005 ~8?      ~7  9   0  0.0   0:02.50  2852 1008 S amor -sessi~8
       tillgängliga växl: ~1B~2 =avaktivera fetstil globalt (~1%s~2),
           ~1z~2 =färg/mono (~1%s~2), ~1b~2 =uppg. ”fet”/invers (~1%s~2)
    
    1) Välj ett ~1mål~2 som en versal bokstav, ~1aktuellt mål~2 är ~1 %c ~4:
       S~2 = Sammanf.-data,~1  M~2 = Meddelande/prompter,~1  H~2 = Kolumnhuvuden
       T~2 = Uppgiftsinformation,~1  X~2 = Uppgift x/y (kol/rad) Markeringar
    2) Välj en ~1färg~2 som ett tal (~1ingen~2 som @) eller använd piltangenterna
       upp-/ner för att höja/sänka %d-färgens värde, ~1aktuell färg~2 är ~1 %d ~4:
       0~2 = svart,~1  1~2 = röd,    ~1  2~2 = grön,~1  3~2 = gul,
       4~2 = blå, ~1   5~2 = magenta,~1  6~2 = cyan,~1  7~2 = vit,~1  @~2 ingen (-1)
    
    3) Använd sedan dessa tangenter när det är klart:
       ”q” eller <Esc> för att avbryta ändringar av fönstret ”~1%s~2”
       ”a” el ”w” för att spara & ändra en annan, <Retur> för att spara och avsluta

en: High:
sv: Högt:

en: I/O Bytes Read
sv: I/O-byte läst

en: I/O Bytes Written
sv: I/O-byte skrivet

en: I/O Read Operations
sv: I/O läsåtgärder

en: I/O Write Operations
sv: I/O-skrivåtgärder

en: IPC namespace Inode
sv: IPK-namnrymdsinod

en: Inode
sv: Inod

en: Inspection~2 Pause at: pid ~1%d~6, running ~1%s~6
    Use~2:  left/right then <Enter> to ~1select~5 an option; 'q' or <Esc> to ~1end~5 !
    Options~2: ~1%s
sv: Inspektion~2 Paus vid: pid ~1%d~6, körande ~1%s~6
    Använd~2:  vänster/höger och <Retur> för att ~1välja~5 ett alternativ; 'q' eller <Esc> för att ~1avsluta~5 !
    Alternativ~2: ~1%s

en: Inspection~2 View at pid: ~1%s~3, running ~1%s~3.  Locating: ~1%s~6
    Use~2:  left/right/up/down/etc to ~1navigate~5 the output; 'L'/'&' to ~1locate~5/~1next~5.
    Or~2:   <Enter> to ~1select another~5; 'q' or <Esc> to ~1end~5 !
sv: Inspektion~2 Visa vid pid: ~1%s~3, körande ~1%s~3.  Hitta: ~1%s~6
    Använd~2:  vänster/höger/upp/ner/etc för att ~1navigera~5 utdatan; 'L'/'&' för att ~1hitta~5/~1nästa~5.
    Eller~2:   <Retur> för att ~1välja en annan~5; 'q' eller <Esc> för att ~1avsluta~5 !

en: Invalid maximum
sv: Felaktigt maximum

en: Invalid signal
sv: Felaktig signal

en: Invalid user
sv: Felaktig användare

en: Irix mode %s
sv: Irix-läge %s

en: Kbytes
sv: kbyte

en: LXC container name
sv: LXC-behållarnamn

en: Last Used Cpu (SMP)
sv: Sen. anv. CPU (SMP)

en: Last Used NUMA node
sv: Senast använd NUMA-nod

en: Load average file /proc/loadavg does not exist
sv: Genomsnittslastsfilen /proc/loadavg finns inte

en: Locate next inactive, use "L"
sv: Hitta nästa inaktiva, använd ”L”

en: Locate string
sv: Hitta sträng

en: Locking check for pidfile failed
sv: Låskontrollen för pid-filen misslyckades

en: Log
sv: Logg

en: Login User Id
sv: Inloggningsanvändar-id

en: Low:
sv: Lågt:

en: MNT namespace Inode
sv: MNT-namnrymdsinod

en: Major Faults delta
sv: Stora sidfel delta

en: Major Page Faults
sv: Stora sidfel

en: Mapping
sv: Mappning

en: Maximum tasks = %d, change to (0 is unlimited)
sv: Maximalt antal uppgifter = %d, ändra till (0 är obegränsat)

en: Mem
sv: Minn

en: Mem:
sv: Minne:

en: MemFree
sv: MinnFritt

en: Memory Usage (RES)
sv: Minnesanv. (RES)

en: Memory information file /proc/meminfo does not exist
sv: Minnesinformationsfilen /proc/meminfo finns inte

en: Minimum / Average / Maximum Object
sv: Minsta / Genomsn. / Största objekt

en: Minor Faults delta
sv: Små sidfel delta

en: Minor Page Faults
sv: Små sidfel

en: Mode
sv: Läge

en: Multiple unit options don't make sense.
sv: Multipla enhetsflaggor är inte meningsfullt.

en: NET namespace Inode
sv: NÄT-namnrymdsinod

en: NUMA Info
sv: NUMA-info

en: Nice Value
sv: Nice-värde

en: No colors to map!
sv: Inga färger att mappa!

en: Num
sv: Antal

en: Number of Open Files
sv: Antal öppna filer

en: Number of Threads
sv: Antal trådar

en: OOMEM Adjustment
sv: OOMEM-justering

en: OOMEM Score current
sv: nuvarande OOMEM-värde

en: OOMa
sv: OOMj

en: OOMs
sv: OOMv

en: Off
sv: Av

en: Offset
sv: Avstånd

en: On
sv: På

en: Only 1 cpu detected
sv: Endast 1 cpu detekterad

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: PID namespace Inode
sv: PID-namnrymdsinod

en: PID to collapse/expand [default pid = %d]
sv: PID att fälla ihop/expandera [standard pid = %d]

en: PID to renice [default pid = %d]
sv: PID att ändra nice-värde på [standard pid = %d]

en: PID to signal/kill [default pid = %d]
sv: PID att signalera/döda [standard pid = %d]

en: PPID
sv: FPID

en: PPID sort and forest output conflict
sv: PPID-sortering och skogsutdata står i konflikt

en: PSS
sv: ARSS

en: PSan
sv: ASan

en: PSfd
sv: ASfb

en: PSsh
sv: ASdelt

en: Pages
sv: Sidor

en: Parent Process pid
sv: Föräldraprocess-pid

en: Path is not under %s: %s
sv: Sökvägen är inte under %s: %s

en: Perm
sv: Rtgh

en: Priority
sv: Prioritet

en: Process Group Id
sv: Processgrupp-id

en: Process Id
sv: Process-id

en: Process Status
sv: Processtatus

en: Proportion Anon, KiB
sv: Andel anon, KiB

en: Proportion File, KiB
sv: Andel fil, KiB

en: Proportion RSS,  KiB
sv: Andel RSS, KiB

en: Proportion Shrd, KiB
sv: Andel delat, KiB

en: RES Anonymous (KiB)
sv: RES anonymt (KiB)

en: RES File-based (KiB)
sv: RES filbaserat (KiB)

en: RES Locked (KiB)
sv: RES låst (KiB)

en: RES Shared (KiB)
sv: RES delat (KiB)

en: RSfd
sv: RSfb

en: RSlk
sv: RSlå

en: RSsh
sv: RSdl

en: RUID
sv: VAID

en: RUSER
sv: VANV

en: Real User Id
sv: Verkligt användar-id

en: Real User Name
sv: Verkligt anv.-namn

en: Rename window '%s' to (1-3 chars)
sv: Byt namn på fönster ”%s” till (1-3 tecken)

en: Renice PID %d to value
sv: Ändra nice-värde på PID %d till värdet

en: Res Mem (smaps), KiB
sv: Res Min (smaps), KiB

en: Res+Swap Size (KiB)
sv: Res+Växl-storl (KiB)

en: Resident Size (KiB)
sv: Resident storl (KiB)

en: SHR
sv: DELT

en: STARTED
sv: STARTAD

en: SUID
sv: SAID

en: SUPGIDS
sv: KOMPGID

en: SUPGRPS
sv: KOMPGRP

en: SUSER
sv: SANV

en: SWAP
sv: VÄXL

en: Saved User Id
sv: Sparat användar-id

en: Saved User Name
sv: Sparat användarnamn

en: Schedule Class
sv: Schemaläggningsklass

en: Selection failed with: %s
sv: Valet misslyckades med: %s

en: Send pid %d signal [%d/sigterm]
sv: Skicka pid %d signalen [%d/sigterm]

en: Session Id
sv: Sessions-id

en: Shared Memory (KiB)
sv: Delat minne (KiB)

en: Show threads %s
sv: Visa trådar %s

en: Signal %d (%s) caught by %s (%s).
sv: Signal %d (%s) fångad av %s (%s).

en: Size
sv: Strlk

en: Sleeping in Function
sv: Sover i funktion

en: Start Time from boot
sv: Starttid från uppstart

en: Supp Groups IDs
sv: Kompl. grupp-id:n

en: Supp Groups Names
sv: Kompl. gruppnamn

en: Swap
sv: Växl

en: Swap:
sv: Växl.:

en: SwapUse
sv: VäxlAnv

en: Swapped Size (KiB)
sv: Växlingsstorlek(KiB)

en: TIME
sv: TID

en: TIME namespace Inode
sv: TIDS-namnrymdsinod

en: TIME+
sv: TID+

en: TTY could not be found
sv: TTY:n hittades inte

en: Task Flags <sched.h>
sv: Uppg.flagg <sched.h>

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: This is simulated output representing the contents of some file or the output
    from some command.  Exactly which commands and/or files are solely up to you.
    
    Although this text is for information purposes only, it can still be scrolled
    and searched like real output will be.  You are encouraged to experiment with
    those features as explained in the prologue above.
    
    To enable real Inspect functionality, entries must be added to the end of the
    top personal personal configuration file.  You could use your favorite editor
    to accomplish this, taking care not to disturb existing entries.
    
    Another way to add entries is illustrated below, but it risks overwriting the
    rcfile.  Redirected echoes must not replace (>) but append (>>) to that file.
    
      /bin/echo -e "pipe\tOpen Files\tlsof -P -p %d 2>&1" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "file\tNUMA Info\t/proc/%d/numa_maps" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "pipe\tLog\ttail -n200 /var/log/syslog | sort -Mr" >> ~/.toprc
    
    If you don't know the location or name of the top rcfile, use the 'W' command
    and note those details.  After backing up the current rcfile, try issuing the
    above echoes exactly as shown, replacing '.toprc' as appropriate.  The safest
    approach would be to use copy then paste to avoid any typing mistakes.
    
    Finally, restart top to reveal what actual Inspect entries combined with this
    new command can offer.  The possibilities are endless, especially considering
    that 'pipe' type entries can include shell scripts too!
    
    For additional important information, please consult the top(1) man document.
    Then, enhance top with your very own customized 'file' and/or 'pipe' entries.
    
    Enjoy!
sv: Detta är simulerad utdata som representerar innehållet i någon fil eller
    utdata från något kommando.  Exakt vilka kommandon och/eller filer är helt
    upp till dig.
    
    Även om denna text endast är för informationsändamål kan den
    fortfarande rullas och sökas i som verklig utdata skulle.  Du
    uppmuntras att experimentera med funktionerna som förklaras i prologen
    ovan.
    
    För att aktivera verklig inspektionsfunktionalitet måste poster läggas till
    i slutet av den personliga top-konfigurationsfilen.  Du kan använda din
    favoritredigerare för att åstadkomma detta, försiktigt så att inte befintliga
    poster skadas.
    
    Ett annat sätt att lägga till poster illustreras nedan, men det riskerar att
    skriva över rc-filen.  Omdirigerade echo-kommandon får inte ersätta (>) utan
    måste lägga till (>>) i den filen.
    
      /bin/echo -e "pipe\tÖppna filer\tlsof -P -p %d 2>&1" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "file\tNUMA-info\t/proc/%d/numa_maps" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "pipe\tLogg\ttail -n200 /var/log/syslog | sort -Mr" >> ~/.toprc
    
    Om du inte vet platsen för eller namnet på top-rc-filen, använd kommandot ”W”
    och observera detaljerna.  Prova, efter att du säkerhetskopierat den aktuella
    rc-filen, att skriva ovanstående echo:n exakt som de står, utom att du ersätter
    ”.toprc” på lämpligt sätt.  Säkraste sättet vore att kopiera och sedan klistra
    in för att undvika skrivfel.
    
    Starta slutligen om top för att se vad de faktiska inspektionsposterna
    kombinerade med detta nya kommando kan erbjuda.  Möjligheterna är oändliga,
    särskilt med tanke på att poster av typen ”pipe” även kan inkludera skalskript.
    
    Se top(1) manualdokumentationen för mer viktig information. Förbättra sedan
    top med dina helt egna anpassade ”file”- och/eller ”pipe”-poster.
    
    Mycket nöje!

en: Thread Group Id
sv: Trådgrupp-id

en: Threads
sv: Trådar

en: Total
sv: Totalt

en: Total:
sv: Totalt:

en: Tty Process Grp Id
sv: Tty-processgrupp-id

en: UID
sv: AID

en: USED
sv: ANV

en: USER
sv: ANVÄNDARE

en: USER namespace Inode
sv: ANV-namnrymdsinod

en: USS
sv: URSS

en: UTS namespace Inode
sv: UTS-namnrymdsinod

en: Unable to create diskstat structure
sv: Kan inte skapa diskstatuspost

en: Unable to create meminfo structure
sv: Kan inte skapa minnesinformationspost

en: Unable to create pid Pids_info structure
sv: Kan inte skapa pid Pids_info-post

en: Unable to create pid info structure
sv: Kan inte skapa pid-informationspost

en: Unable to create slabinfo structure
sv: Kan inte skapa slabinfo-posten

en: Unable to create system stat structure
sv: Kan inte skapa systemstatuspost

en: Unable to create vmstat structure
sv: Kan inte skapa en vmstat-post

en: Unable to get load average
sv: Kan inte hämta genomsnittslast

en: Unable to get slabinfo node data
sv: Kan inte hämta slabinfo-noddata

en: Unable to get system boot time
sv: Kan inte få fram systemstartstiden

en: Unable to get total memory
sv: Kan inte få totalt minne

en: Unable to get uptime
sv: Kan inte få tiden uppe

en: Unable to load process information
sv: Kan inte läsa in processinformation

en: Unable to open pidfile
sv: Kan inte öppna pid-filen

en: Unable to read process namespace information
sv: Kan inte läsa processnamnrymdsinformation

en: Unable to retrieve disk statistics
sv: Kan inte hämta diskstatistik

en: Unable to select memory information
sv: Kan inte välja minnesinformation

en: Unable to select stat information
sv: Kan inte välja statusinformation

en: Unable to sort processes by PID
sv: Kan inte sortera processer efter PID

en: Unable to sort processes by TTY
sv: Kan inte sortera processer efter TTY

en: Unable to sort slab nodes
sv: Kan inte sortera skivnoder

en: Unacceptable floating point
sv: Oacceptabelt flyttalsvärde

en: Unacceptable integer
sv: Oacceptabelt heltal

en: Unavailable in secure mode
sv: Otillgänglig i säkert läge

en: Unique RSS, KiB
sv: Unika RSS, KiB

en: Unknown command - try 'h' for help
sv: Okänt kommando — prova ”h” för hjälp

en: Unknown format in smaps file!
sv: Okänt format i smaps-filen!

en: Unknown signal "%s".
sv: Okänd signal ”%s”.

en: User length environment PROCPS_USERLEN must be between 8 and %i, ignoring.
sv: Miljövariabeln PROCPS_USERLEN för användarnamnslängd måste vara mellan 8 och %i, ignorerar.

en: Utilization + child
sv: Användning + barn

en: Virtual Image (KiB)
sv: Virtuell avbild(KiB)

en: WCHAN
sv: VKAN

en: Which user (blank for all)
sv: Vilken användare (blank för alla)

en: Wrote configuration to '%s'
sv: Skriv konfigurationen till ”%s”

en: add filter #%d (%s) as: [!]FLD?VAL
sv: lägg till filter nr. %d (%s) som: [!]FLT?VRD

en: all
sv: allt

en: another
sv: annan

en: argument missing
sv: argument saknas

en: autogroup open failed, %s
sv: att öppna autogrupp misslyckades, %s

en: autogroup write failed, %s
sv: autogruppskrivning misslyckades, %s

en: bad alignment code
sv: felaktig justeringskod

en: bad delay interval '%s'
sv: felaktigt fördröjningsintervall ”%s”

en: bad iterations argument '%s'
sv: felaktigt iterationsargument ”%s”

en: bad memory scaling arg '%s'
sv: felaktigt minnesskalningsargument ”%s”

en: bad pid '%s'
sv: felaktig pid ”%s”

en: bad sorting code
sv: oriktig sorteringskod

en: bad width arg '%s'
sv: felaktigt breddargument ”%s”

en: bug: must reset the list first
sv: fel: måste nollställa listan först

en: can not open tty
sv: kan inte öppna tty:n

en: can not set width for a macro (multi-column) format specifier
sv: det går inte att sätta bredden för en (flerkolumners) makroformatspecificerare

en: can not use output modifiers with user-defined output
sv: det går inte att använda utdatamodifierare med användardefinierad utdata

en: cannot happen - problem #1
sv: kan inte hända — problem nr. 1

en: cannot happen - problem #2
sv: kan inte hända — problem nr. 2

en: cannot open "%s"
sv: kan inte öppna ”%s”

en: cannot stat %s
sv: kan inte ta status på %s

en: cannot strdup() personality text
sv: kan inte göra strdup() på personlighetstexten

en: case sensitive
sv: skiftlägeskänslig

en: column widths must be unsigned decimal numbers
sv: kolumnbredder måste vara teckenlösa decimaltal

en: command exit with a non-zero status, press a key to exit
sv: kommandot avslutade med en nollskild status, tryck en tangent för att avsluta

en: command line for pid %d, %s
sv: kommandorad för pid %d, %s

en: config line too long - line %d
sv: konfigurationsraden är för lång — rad %d

en: conflicting format options
sv: formatflaggor står i konflikt

en: conflicting process selections (U/p/u)
sv: processval i konflikt (U/p/u)

en: control groups for pid %d, %s
sv: styrgrupper för pid %d, %s

en: could not find ppid
sv: kunde inte hitta ppid

en: could not find start_time
sv: kunde inte hitta start_time

en: couldn't create the rc file
sv: kunde inte skapa rc-filen

en: couldn't create ~/.%src
sv: kunde inte skapa ~/.%src

en: couldn't read the rc file
sv: kunde inte läsa rc-filen

en: couldn't read ~/.%src
sv: kunde inte läsa ~/.%src

en: cur
sv: akt

en: date format must follow --date-format
sv: ett datumformat måste följa --date-format

en: date format must follow -D
sv: ett datumformat måste följa -D

en: delay must be positive integer
sv: fördröjningen måste vara ett positivt heltal

en: delimiter character must follow --delimiter
sv: ett avgränsningstecken måste följa --delimiter

en: delimiter must be a single character
sv: avgränsaren måste vara ett ensamt tecken

en: disk- -------------------reads------------------- -------------------writes------------------ ------IO-------
sv: disk- -----------------läsningar----------------- ----------------skrivningar---------------- ------IO-------

en: disk- ------------reads------------ ------------writes----------- -----IO------
sv: disk- ----------läsningar---------- ----------skrivningar-------- -----IO------

en: duplicate filter was ignored
sv: dubblerat filter ignorerades

en: embedded '-' among BSD options makes no sense
sv: ett inbäddat ”-” bland BSD-flaggor är inte meningsfullt

en: embedded '-' among SysV options makes no sense
sv: ett inbäddat ”-” bland SysV-flaggor är inte meningsfullt

en: empty format list
sv: tom formatlista

en: empty sort list
sv: tom sorteringslista

en: environment for pid %d, %s
sv: miljön för pid %d, %s

en: environment specified an unknown personality
sv: miljön angav en okänd personlighet

en: epoll_wait failed
sv: epoll_wait misslyckades

en: error getting sessions
sv: fel när sessioner inhämtades

en: error reading reference namespace information
sv: fel när referensnamnrymdens information lästes

en: error: %s
sv: fel: %s

en: even using field names only, window is now too small
sv: även med bara användning av endast fältnamn är fönstret för litet nu

en: exclude
sv: exkludera

en: expand which numa node (0-%d)
sv: expandera vilken numa-nod (0-%d)

en: failed memory allocate
sv: misslyckades med allokering av minne

en: failed memory re-allocate
sv: misslyckades med omallokering av minne

en: failed number of cpus test
sv: misslyckades med test av antal cpu:er

en: failed pid maximum size test
sv: misslyckades med storlekstest för maximal pid

en: failed pthread_create() at %d: %s
sv: pthread_create() misslyckades vid %d: %s

en: failed sem_init() at %d: %s
sv: sem_init() misslyckades vid %d: %s

en: failed to parse argument
sv: misslyckades att tolka argumentet

en: failed to parse count argument
sv: misslyckades att tolka upprepningsargumentet

en: failed to parse count argument: '%s'
sv: misslyckades att tolka upprepningsargumentet: ”%s”

en: failed tty get
sv: misslyckades att få tty

en: failed tty set: %s
sv: misslyckades att sätta tty: %s

en: fatal library error, context
sv: öderstiget fel i biblioteket, kontexten

en: fatal library error, lookup self
sv: öderstigert fel i biblioteket, slå upp själv

en: fatal library error, reap
sv: ödersdigert fel i biblioteket, skörda

en: fix bigness error
sv: fixa storleksfel

en: forest view
sv: skogsvy

en: format or sort specification must follow -O
sv: en format- eller sorteringsspecifikation måste följa -O

en: format or sort specification must follow O
sv: en format- eller sorteringsspecifikation måste följa O

en: format specification must follow --format
sv: en formatspecifikation måste följa --format

en: format specification must follow -o
sv: en formatspecifikation måste följa -o

en: format specification must follow o
sv: en formatspecifikation måste följa o

en: from length environment PROCPS_FROMLEN must be between 8 and %d, ignoring
sv: Miljövariabeln PROCPS_FROMLEN för frånlängd måste vara mellan 8 och %d, ignorerar.

en: garbage option
sv: skräpflagga

en: general flags may not be repeated
sv: allmänna flaggor får inte upprepas

en: get user name failed
sv: att hämta användarnamn misslyckades

en: glob failed
sv: glob misslyckades

en: group ID out of range
sv: grupp-ID utanför intervallet

en: group name does not exist
sv: gruppnamnet finns inte

en: help
sv: hjälp

en: ignoring case
sv: ignorerar skiftläge

en: illegal delay
sv: felaktig fördröjning

en: illegal omit pid value (%s)!
sv: otillåtet värde på utesluten pid (%s)!

en: improper AIX field descriptor
sv: felaktig AIX-fältbeskrivare

en: improper format list
sv: felaktig formatlista

en: improper list
sv: felaktig lista

en: improper sort list
sv: felaktig sorteringslista

en: include
sv: inkludera

en: incompatible rcfile, you should delete '%s'
sv: inkompatibel rc-fil, du bör radera ”%s”

en: inconsistent detail field in smaps file, line:
sv: inkonsekvent detaljfält i smaps-filen, rad:

en: inspect at PID [default pid = %d]
sv: inspektion av PID [standard pid = %d]

en: integer overflow
sv: heltalsspill

en: internal error
sv: internt fel

en: internal error: no PID or PPID for -j option
sv: internt fel: inget PID eller PPID till flaggan -j

en: internal error: no PRI for -c option
sv: internt fel: ingen PRI till flaggan -c

en: invalid argument %c
sv: felaktigt argument %c

en: invalid group name: %s
sv: felaktigt gruppnamn: %s

en: invalid namespace list
sv: felaktig namnrymdslista

en: invalid numa node
sv: felaktig numa-nod

en: invalid pid number %s
sv: felaktigt pid-tal %s

en: invalid process group: %s
sv: felaktig processgrupp: %s

en: invalid process id: %s
sv: felaktigt process-id: %s

en: invalid session id: %s
sv: felaktigt sessions-id: %s

en: invalid user name: %s
sv: felaktigt användarnamn: %s

en: ioR
sv: ioL

en: ioRop
sv: ioLåt

en: ioW
sv: ioS

en: ioWop
sv: ioSåt

en: killing pid %ld failed
sv: att döda pid %ld misslyckades

en: library failed cpu statistics, at %d: %s
sv: biblioteket misslyckades med cpu-statistik, vid %d: %s

en: library failed memory statistics, at %d: %s
sv: biblioteket misslyckades med minnesstatistik, vid %d: %s

en: library failed pids statistics
sv: biblioteket misslyckades med pid-statistik

en: library failed pids statistics, at %d: %s
sv: biblioteket misslyckades med pid-statistik, vid %d: %s

en: list
sv: lista

en: list member was not a TTY
sv: en listmedlem var inte en TTY

en: list of PRM groups must follow -R
sv: en lista över PRM-grupper måste följa -R

en: list of command names must follow -C
sv: en lista över kommandonamn måste följa -C

en: list of effective groups must follow --group
sv: en lista över effektiva grupper måste följa --group

en: list of effective users must follow --user
sv: en lista över effektiva användare måste följa --user

en: list of jobs must follow -J
sv: en lista över jobb måste följa -J

en: list of process IDs must follow --pid
sv: en lista över process-ID:n måste följa --pid

en: list of process IDs must follow --ppid
sv: en lista över process-ID:n måste följa --ppid

en: list of process IDs must follow -p
sv: en lista över process-ID:n måste följa -p

en: list of process IDs must follow p
sv: en lista över process-ID:n måste följa p

en: list of real groups must follow --Group
sv: en lista över verkliga grupper måste följa --Group

en: list of real groups must follow -G
sv: en lista över verkliga grupper måste följa -G

en: list of real users must follow --User
sv: en lista över verkliga användare måste följa --User

en: list of real users must follow -U
sv: en lista över verkliga användare måste följa -U

en: list of session IDs must follow -s
sv: en lista över sessions-ID:n måste följa -s

en: list of session leaders OR effective group IDs was invalid
sv: listan över sessionsledare ELLER effektiva grupp-ID:n var felaktig

en: list of session leaders OR effective group names must follow -g
sv: en lista över sessionsledare ELLER effektiva gruppnamn måste följa -g

en: list of terminals (pty, tty...) must follow -t
sv: en lista över terminaler (pty, tty …) måste följa -t

en: list of ttys must follow --tty
sv: en lista över tty:er måste följa --tty

en: list of users must follow -u
sv: en lista över användare måste följa -u

en: list of users must follow U
sv: en lista över användare måste följa U

en: list of zones (contexts, labels, whatever?) must follow -z
sv: en lista över zoner (kontexter, etiketter, någonting?) måste följa -z

en: long sort specification must follow 'k'
sv: en lång sorteringsspecifikation måste följa ”k”

en: long sort specification must follow --sort
sv: en lång sorteringsspecifikation måste följa --sort

en: lost my CLS
sv: tappade bort min CLS

en: lost my PGID
sv: tappade bort mitt PGID

en: m
sv: d

en: mapped: %ldK    writeable/private: %ldK    shared: %ldK
sv: mappat: %ld k    skrivbart/privat: %ld k    delat: %ld k

en: memory allocation failed
sv: minnesallokeringen misslyckades

en: merged
sv: grupp

en: message log, last 10 messages:
sv: meddelandelogg, 10 senaste meddelanden:

en: misc
sv: diverse

en: missing AIX field descriptor
sv: saknad AIX-fältbeskrivare

en: modifier -y without format -l makes no sense
sv: modifieraren -y utan formatet -l är meningslös

en: multiple sort options
sv: multipla sorteringsflaggor

en: must be an integer value to be passed with the signal.
sv: det måste vara ett heltalsvärde för att skickas med signalen.

en: must set personality to get -x option
sv: man måste ange personlighet för att få flaggan -x

en: n/a
sv: e/t

en: nDRT
sv: aSmu

en: nFD
sv: nFB

en: nMaj
sv: aSto

en: nMin
sv: aSmå

en: nTH
sv: aTR

en: namespaces for pid %d, %s
sv: namnrymder för pid %d, %s

en: no matching criteria specified
    Try `%s --help' for more information.
sv: inget matchande kriterium angivet
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: no process selection criteria
sv: inget processvalskriterium

en: no variables specified
    Try `%s --help' for more information.
sv: inga variabler angivna
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: none
sv: inget

en: not a hex string: %s
sv: inte en hexadecimal sträng: %s

en: not a number: %s
sv: inte ett tal: %s

en: nsCGROUP
sv: nrGRUPPER

en: nsIPC
sv: nrIPK

en: nsMNT
sv: nrMNT

en: nsNET
sv: nrNÄT

en: nsPID
sv: nrPID

en: nsTIME
sv: nrTID

en: nsUSER
sv: nrANV

en: nsUTS
sv: nrUTS

en: number of columns must follow --cols, --width, or --columns
sv: ett antal kolumner måste följa --cols, --width eller --columns

en: number of rows must follow --rows or --lines
sv: ett antal rader måste följa --rows eller --lines

en: o
sv: u

en: obsolete W option not supported (you have a /dev/drum?)
sv: den föråldrade flaggan W stödjs inte (har du en /dev/drum?)

en: only one heading option may be specified
sv: endast en flagga för huvud får anges

en: only one pattern can be provided
    Try `%s --help' for more information.
sv: endast ett mönster kan anges
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: opening pid %ld failed
sv: att öppna pid %ld misslyckades

en: option '%s' must be used alone
sv: flaggan ”%s” måste användas ensam

en: option --cumulative does not take an argument
sv: flaggan --cumulative tar inte något argument

en: option --deselect does not take an argument
sv: flaggan --deselect tar inte något argument

en: option --forest does not take an argument
sv: flaggan --forest tar inte något argument

en: option --heading does not take an argument
sv: flaggan --heading tar inte något argument

en: option --no-heading does not take an argument
sv: flaggan --no-heading tar inte något argument

en: option -O can not follow other format options
sv: flaggan -O får inte följa efter andra formatflaggor

en: option -r is ignored as SunOS compatibility
sv: flaggan -r ignoreras som en SunOS-kompatibilitet

en: option A is reserved
sv: flaggan A är reserverad

en: option C is reserved
sv: flaggan C är reserverad

en: option O is neither first format nor sort order
sv: flaggan O är varken första formatet eller sorteringsordning

en: options -N and -q cannot coexist
    Try `%s --help' for more information.
sv: flaggorna -N och -q kan inte vara tillsammans
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: options -c, -C, -d, -n, -N, -x, -X are mutually exclusive
sv: flaggorna -c, -C, -d, -n, -N, -x, -X är ömsesidigt uteslutande

en: options -p, -q are mutually exclusive with -n, -N
sv: flaggorna -p, -q är ömsesidigt uteslutande med -n, -N

en: output
sv: utdata

en: patience please, working ...
sv: ha tålamod, arbetar …

en: pattern that searches for process name longer than 15 characters will result in zero matches
    Try `%s -f' option to match against the complete command line.
sv: mönster som söker efter processnamn längre än 15 tecken kommer resultera i noll träffar
    Prova flaggan ”%s -f” för att matcha mot den fullständiga kommandoraden.

en: permission denied on key "%s"%s
sv: tillåtelse nekad för nyckeln ”%s”%s

en: permission denied on key '%s'
sv: tillåtelse nekad för nyckeln ”%s”

en: permitted capabilities for pid %d, %s
sv: tillåtna förmågor för pid %d, %s

en: pid %ld killed, but process_mrelease failed
sv: pid %ld dödad, men process_mrelease misslyckades

en: pid limit (%d) exceeded
sv: pid-gränsen (%d) överskriden

en: pidfd_open for process %ld failed
sv: pidfd_open för process %ld misslyckades

en: pidfd_open() not implemented in Linux < 5.3
sv: pidfd_open() är inte implementerat i Linux < 5.3

en: pidfile not valid
    Try `%s --help' for more information.
sv: pid-filen är inte giltig.
    Prova ”%s --help” för mer information.

en: please report this bug
sv: var vänlig och rapportera detta fel

en: priority %lu out of range
sv: prioriteten %lu är utanför intervallet

en: process ID list syntax error
sv: syntax fel i process-ID-listan

en: process ID out of range
sv: process-ID utanför intervallet

en: process selection options conflict
sv: flaggor för val av process står i konflikt

en: procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- -------cpu-------
sv: procs -----------minne----------- -växling- -----io---- -system-- -------cpu-------

en: rc file successfully created, feel free to edit the content
sv: rc-filen skapades, varsågod att redigera innehållet

en: rcfile has inspect/other-filter error(s), save anyway?
sv: rc-filen har inspect/other-filterfel, spara ändå?

en: read sectors
sv: lästa sektorer

en: reading key "%s"
sv: läser nyckeln ”%s”

en: reads
sv: läsningar

en: regex error: %s
sv: reguttr-fel: %s

en: requested writes
sv: beg. skrivningar

en: s
sv: e

en: saving prevents older top from reading, save anyway?
sv: att spara hindrar äldre top från att läsa, spara ändå?

en: scale cannot be negative
sv: skalan kan inte vara negativ

en: screen too small
sv: skärmen är för liten

en: screen too small or too large
sv: skärmen är för liten eller för stor

en: scroll coordinates: y = %d/%d (tasks), x = %d/%d (fields)
sv: rullkoordinater: y = %d/%d (uppgifter), x = %d/%d (fält)

en: sec
sv: s

en: second chance parse failed, not BSD or SysV
sv: andra chansen av tolkning misslyckades, inte BSD eller SysV

en: seconds argument `%s' is not positive number
sv: sekundargumentet ”%s” är inte ett positivt tal

en: sectors
sv: sektor

en: separators should not be repeated: %s
sv: separatorer skall inte upprepas: %s

en: seriously crashing: goodbye cruel world
sv: allvarlig krasch: adjö grymma värld

en: session get class failed
sv: att få sessionens klass misslyckades

en: set pid %d AGNI value to
sv: sätt pid %d AGNI-värde till

en: setting key "%s"
sv: sätter nyckeln ”%s”

en: setting key "%s"%s
sv: sätter nyckeln ”%s”%s

en: shared memory detach
sv: delat minne frikopplat

en: shared memory remove
sv: delat minne borttaget

en: simple
sv: enkel

en: skill: "%s" is not supported
sv: skill: ”%s” stödjs inte

en: some sid thing(s) must follow --sid
sv: några sid-saker måste följa --sid

en: something broke
sv: något är trasigt

en: sorry, NUMA extensions unavailable
sv: ledsen, NUMA-utökningar är inte tillgängliga

en: sorry, distinct cpu core types do not exist
sv: tyvärr, distinkta cpu-kärnetyper finns inte

en: sorry, restricted namespace with reduced functionality
sv: ledsen, begränsad namnrymd med reducerad funktionalitet

en: sorry, system cpu core data is unavailable
sv: tyvärr, system-cpu-kärndata är inte tillgängliga

en: strdup key
sv: strdup-nyckel

en: supplementary groups for pid %d, %s
sv: kompletterande grupper för pid %d, %s

en: syntax error found in the config - line %d
sv: syntaxfel hittat i konfigurationen — rad %d

en: tell <procps@freelists.org> what you expected
sv: berätta för <procps@freelists.org> vad du förväntade dig

en: tell <procps@freelists.org> what you want (-L/-T, -m/m/H, and $PS_FORMAT)
sv: berätta för <procps@freelists.org> vad du vill (-L/-T, -m/m/H och $PS_FORMAT)

en: terminal setting retrieval
sv: hämta terminalinställningar

en: the '=' key will eventually show the actual file read or command(s) executed ...
sv: tangenten ”=” kommer så småningom visa den faktiskt lästa filen eller körda kommandot …

en: the -r option is reserved
sv: flaggan -r är reserverad

en: the file already exists - delete or rename it first
sv: filen finns redan — ta bort den eller byt namn på den först

en: the option is exclusive:
sv: flaggan är uteslutande:

en: thread display conflicts with forest display
sv: att visa trådar står i konflikt med att visa skog

en: thread flags conflict; can't use H with m or -m
sv: trådflaggorna står i konflikt; man kan inte använda H med m eller -m

en: thread flags conflict; can't use both -L and -T
sv: trådflaggorna står i konflikt; man kan inte använda både -L och -T

en: thread flags conflict; can't use both m and -m
sv: trådflaggorna står i konflikt; man kan inte använda både m och -m

en: threads
sv: trådar

en: to enable 'Y' please consult the top man page (press Enter)
sv: för att aktivera ”Y” se manualsidan för top (tryck Retur)

en: to enable 'Y' press <Enter> then type 'W' and restart top
sv: för att aktivera ”Y” tryck <Retur> och skriv sedan ”W” och starta om top

en: too large delay value
sv: för stort fördröjningsvärde

en: too many arguments
sv: för många argument

en: total
sv: totalt

en: total kB
sv: totalt kB

en: unable to create IPC pipes
sv: kan inte skapa IPC-rör

en: unable to fork process
sv: kan inte grena av process

en: unable to inspect, pid %d not found
sv: kan inte inspektera, pid %d finns inte

en: unable to open directory "%s"
sv: kan inte öppna katalogen ”%s”

en: unknown AIX field descriptor
sv: okänd AIX-fältbeskrivare

en: unknown gnu long option
sv: okänd lång gnu-flagga

en: unknown option '%s'
sv: okänd flagga ”%s”

en: unknown signal name %s
sv: okänt signalnamn %s

en: unknown sort specifier
sv: okänd sorteringsspecificerare

en: unknown user-defined format specifier "%s"
sv: okänd användardefinierad formatspecificerare ”%s”

en: unrecognized field name '%s'
sv: okänt fältnamn ”%s”

en: unsupported SysV option
sv: SysV-flagga som inte stödjs

en: unsupported option (BSD syntax)
sv: flagga som inte stödjs (BSD-syntax)

en: unsupported section found in the config - line %d
sv: avsnitt som ej stödjs hittat i konfigurationen — rad %d

en: user ID out of range
sv: användar-ID utanför intervallet

en: user name does not exist
sv: användarnamnet finns inte

en: vMj
sv: vSt

en: vMn
sv: vSm

en: valid AGNI range is -20 to +19
sv: tillåtet AGNI-intervall är -20 till +19

en: waiting for %s (pid %lu)
sv: väntar på %s (pid %lu)

en: warning: $PS_FORMAT ignored. (%s)
sv: varning: $PS_FORMAT ignoreras. (%s)

en: way bad
sv: heltrasigt

en: width incr is %d, change to (0 default, -1 auto)
sv: breddökning är %d, ändra till (0 standard, -1 auto)

en: window entry #%d corrupt, please delete '%s'
sv: fönsterpost nr. %d är trasig, var god radera ”%s”

en: working, use Ctrl-C to end ...
sv: arbetar, använd Ctrl-C för att avsluta …

en: write error
sv: skrivfel

en: writes
sv: skrivningr

en: writing to tty failed
sv: misslyckades att skriva till tty:n

en: your %dx%d screen size is bogus. expect trouble
sv: din %d×%d-skärmstorlek är felaktig.  Förvänta dig problem

en: ~/.%src file successfully created, feel free to edit the content
sv: ~/.%src-filen skapades, varsågod att redigera innehållet
